NewsUncategorizedPodatkiPrawoRachunkowość

Świadczenie usług przez członka zarządu na rzecz spółki – zmiana podejścia organów podatkowych.

Udostępnij artykuł:

Świadczenie usług przez członka zarządu na rzecz spółki w postaci specjalistycznych usług to powszechna praktyka, nie tylko szeroko stosowana, ale dotychczas akceptowana przez organy podatkowe.

Dodatkowym bodźcem dla takich praktyk jest z pewnością fakt, licznych korzyści podatkowych, do których  możemy zaliczyć min.:

  1. Wypłacane wynagrodzenie dla członka zarządu może być zaliczone jako koszt podatkowy dla spółki.
  2. W wielu przypadkach członkowie zarządu mogą rozliczać swoje dochody z tego rodzaju usług ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. A to pozwala na skorzystanie z korzystnych stawek podatkowych wynoszących 8,5% lub 15%, zależnie od charakteru świadczonych usług.

Ostatnie decyzje związane ze wzrostem tendencji fiskusa do zakwestionowania możliwości opodatkowania usług świadczonych przez członków zarządu na rzecz spółki w formie ryczałtu, skłaniają nas do zalecenie większej ostrożności w odniesieniu do tego zagadnienia.

Z czego wynika wzmożona ostrożność?

Decyzje odmowy, udzielania indywidualnych interpretacji w w/w temacie, bądź też wydanie niekorzystnych interpretacji  dyrektor KIS  uzasadniane podejrzeniem, że taka praktyka może podlegać klauzuli przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania, a struktura stosunków prawnych i faktycznych może być uważana za nielegalną optymalizację podatkową.  Dodatkowo fiskus stwierdza, że przychody z takiego rodzaju umowy należy opodatkować według zasad ogólnych.

Co ciekawe sądy administracyjne również podtrzymują stanowisko Dyrektora KIS.

Jak pokazuje praktyka członkowie zarządu, którzy w ramach swojej działalności świadczą na rzecz zarządzanej przez siebie spółki odrębne usługi o charakterze menedżerskim, np. usługi zarządzania, doradztwa czy pośrednictwa handlowego najczęściej uzyskują negatywną interpretację. Dla fiskusa usługi zarządzania spółką nie kwalifikują się do pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz do działalności wykonywanej osobiście, która powinna być opodatkowana według skali (art. 13 pkt 9 updof).

Odsyłamy Państwa do przykładowych interpretacji z dnia 15.06.2022 r., 0112-KDIL2-2.4011.1102.2021.4.AA czy interpretacja z dnia 5.04.2022 r., 0114-KDIP2-1.4011.75.2022.1.JS.

Zakwestionowanie świadczonych specjalistycznych usług zwłaszcza o charakterze menedżerskim, np. usługi zarządzania, doradztwa czy pośrednictwa handlowego powoduje, że dużą ostrożnością powinien się wykazać każdy, kto pełni funkcję członka zarządu spółki i jednocześnie świadczy dla niej wyszczególnione usługi.

Czy tylko usługi o charakterze menadżerskim są na celowniku organów podatkowych?

Okazuje się, że nie…

Jeśli członek zarządu planuje świadczyć inne usługi, ale zamierza płacić od tych usług ryczałt ewidencjonowany i wystąpi o interpretację indywidualną, która miałoby to potwierdzić, to prawdopodobnie spotka się z odmową udzielenia odpowiedzi.

Lista przypadków podatników, którzy spotkali się z odmową wydania interpretacji przez fiskusa, jest dość długa. I dotyczy zarówno członka zarządu, który chciał rozliczać ryczałtem usługi pośrednictwa, usługi architektoniczne i graficzne na rzecz swojej spółki. Podobnie podatnik, który chciał w ramach swojej działalności gospodarczej świadczyć na rzecz zarządzanej przez siebie spółki usługi szkoleniowe, marketingowe, administracyjne oraz usługi pośrednictwa w interesach. Organ odmówił wydania interpretacji, uzasadniając to podejrzeniem, że głównym celem zawarcia umowy B2B między spółką a jej członkiem zarządu może być osiągnięcie korzyści podatkowej.

W obu przypadkach sądy administracyjne utrzymały w mocy decyzję fiskusa.

Czy zmiana podejścia fiskusa w przedstawionych sprawach oznacza zmierzch korzystnych interpretacji?

Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie. Przywołane przykłady pozwalają jednak na daleko idący wniosek, że obecnie organy podatkowe podchodzą bardziej rygorystycznie do kwestii łączenia funkcji członka zarządu w spółce i świadczenia na jej rzecz specjalistycznych usług. Jeśli organy podatkowe poddają w wątpliwość usługi rzeczywiście świadczone przez członków zarządu na rzecz spółki, budzi to niepokój i z pewnością nie można się z taką decyzją zgodzić.

Niezależnie czy zmiany podejścia fiskusa mają charakter systemowy, czy też nie, z pewnością istotna jest dokładna i staranna analiza umów zawieranych między członkami zarządu a spółką. Nie tylko pomoże ona zminimalizować możliwe nieporozumienia, ale pozwala zidentyfikować obszary ryzyka i dostosować je do aktualnych wytycznych i orzecznictwa

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, nasi eksperci na bieżąco śledzą aktualne wytyczne i orzecznictwo, analizują nowe wyroki sądowe i interpretacje podatkowe.

Jeśli mają Państwo wątpliwości odnośnie zawartych umów, jak i rozliczeń podatkowych – zapraszamy do kontaktu! 

 

 

 

NCBR stawia na produkcję i technologię przemysłową.
Schemat podatkowy – wszystko co należy o nim wiedzieć, aby go zidentyfikować.
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72