Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 roku
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły wiele zmian w zakresie regulacji podatkowych. Jednakże, z uwagi na wadliwość przynajmniej niektórych rozwiązań prawnych przyjętych w ramach nowelizacji, ustawodawca podjął…
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły wiele zmian w zakresie regulacji podatkowych. Jednakże, z uwagi na wadliwość przynajmniej niektórych rozwiązań prawnych przyjętych w ramach nowelizacji, ustawodawca podjął…
Regulacje podatkowe mają znaczący wpływ na działalność gospodarczą każdego przedsiębiorcy. W wielu przypadkach decydują one o tym, czy prowadzenie danego biznesu okaże się opłacalne. Co…
Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć przedsiębiorca prowadzący działalność, jest decyzja o wyborze formy opodatkowania. W 2022 r. podatnicy mają w zasadzie do wyboru…
Nie wszyscy przedsiębiorcy działający na rynku prowadzą duże, międzynarodowe firmy, w których zatrudnia się setki osób i które generują rocznie wielomilionowy przychód. Najczęściej występującym uczestnikiem…
Szanowni Państwo, nasza kancelaria prowadziła w ostatnim czasie proces rekrutacji na stanowisko Dyrektora ds. organizacji i zarządzania. Odzew, z jakim spotkało się ogłoszenie, przerósł nasze…
Mówiąc o elastyczności w kontekście biznesowym, zwykle mamy na myśli umiejętność przystosowania się danego podmiotu do zmiennych warunków rynkowych oraz nowych rozwiązań technologicznych, które na…
Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi – w przeciwieństwie do gwarancji – obowiązuje na mocy samego kodeksu cywilnego. Można ją ewentualnie rozszerzyć, ograniczyć lub nawet wyłączyć.…
Rząd we wtorek 24 maja przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.…
Każda osoba dokonuje codziennie czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Drobne zakupy w markecie, wynajęcie mieszkania, odstąpienie od umowy – z…
Jedną z podstaw sukcesu biznesowego jest dopasowanie formy zatrudnienia pracowników do charakteru i zakładanego celu działalności. Oprócz tradycyjnych form zatrudnienia w organizacjach stosuje się tak…
Kwestią, którą powinien rozważyć przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą, jest dopasowanie odpowiedniej formy organizacyjnej do charakteru tej działalności i zakładanych celów biznesowych. Każdy z wyróżnionych w…
Zgodnie z zapowiedziami Nowego Polskiego Ładu kontrowersyjna ulga na zabytki przestanie istnieć… w związku z powyższym przyjrzymy się jej bliżej i może zachęcimy do skorzystania…
CIT estoński w pierwszych swoich miesiącach funkcjonowania niestety z racji stanowisk organów podatkowych zaczyna być rozwiązaniem skomplikowanym i generującym dodatkowe obowiązki podatkowe. Poniżej przedstawimy Państwu…
O uldze badawczo-rozwojowej pisaliśmy już Państwu co najmniej kilkakrotnie na naszym blogu. W tym wpisie, który w szczególnosci będzie dotyczył firm prowadzących produkcyjną działalność gospodarczą,…
Państwa Członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, opracowują obecnie szczególne regulacje (tzw. specustawy) umożliwiające legalny pobyt i pracę Ukraińcom uciekającym przed wojną. Poszczególne krajowe regulacje…
W sobotę 12 marca 2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy…
Przepisy dotyczące faktur znaleźć można przede wszystkim w rozdziale 1. działu XI ustawy o podatku od towarów i usług (przepisy art. 106-108 ustawy). Określają one…
Minęły dwa pierwsze miesiące funkcjonowania CIT estoński na nowych złagodzonych zasadach. Czy na pewno jest tak dobrze? W dzisiejszym wpisie najpierw przedstawimy Państwu bliżej co…
Przepisy dotyczące terminów, w jakich przedsiębiorca powinien wystawić fakturę, są skomplikowane. Oprócz zasady ogólnej, określają one szereg przypadków, w których terminy te wyznaczane są w…
Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości anulowania faktur wystawionych przez przedsiębiorcę. Jak wskazują, w razie błędów, np. niewłaściwego określenia kwoty transakcji, podmiot gospodarczy ma możliwość…
Jeszcze do końca 2020 roku spółki komandytowe cieszyły sie bardzo duża popularnością. Forma tej działalności dawała przedsiebiorcom bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej łącząc z preferencyjnym opodatkowaniem…
W całej masie zmian podatkowych związnych z Polskim Ładem, niewielu przedsiębiorców wie, że od 2022 roku podmiot (podatnik podatku CIT) generujący stratę będzie musiał zapłacić…
W dobie zmian jakie przedsiębiorców dotknęły od poczatku 2022 roku w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu, wielu z Państwa wciąż się zastanawia nad zmianą formy…
Wytwory działalności twórczej człowieka podlegają ochronie prawnej. Zakres i przedmiot tej ochrony wyznaczają przede wszystkim przepisy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przepisach…
Skutki podatkowe wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. W związku z rozwojem gospodarczym, podmioty działające na…
Podmioty uczestniczące w obrocie gospodarczym bardzo często dążą do wyeliminowania zbędnego ryzyka związanego z działalnością. Choć niemal każde przedsięwzięcie biznesowe wiąże się z pewnym ryzykiem,…
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Celem jej uchwalenia jest implementacja do polskiego prawa Dyrektywy…
Spółka komandytowo-akcyjna w obliczach nowych rozwiązań podatkowych wprowadzonych przez Nowy Ład stała się gorącym tematem wielu przedsiębiorców, oraz obiektem wielu pytań. Spółka komandytowo-akcyjna to osobowa…
Wg interpretacji organów podatkowych rozwijanie cudzego kwalifikowanego IP nie uprawnia do preferencji IP BOX… Wnioskodawca jest programistą, prowadzi działalność gospodarczą w ramach której świadczy usługi…
Podstawowe obowiązki Bez względu na to, czy pracodawca staje przed koniecznością wysłania swoich pracowników do Niemiec w celu świadczenia usług na rzecz kontrahentów, czy też…
Czym jest VAT OSS? Sprzedaż towarów lub usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych z innego kraju UE wiąże się dla przedsiębiorcy z licznymi obowiązkami podatkowymi. W celu…
Orzeczenia NSA w sprawie dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że umowa o dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie…
Szanowni Państwo Bezapelacyjnie najbardziej gorącym tematem w podatkach w ostatnich miesiącach jest Nowy Ład. Każdy się zastanawia jak te zmiany wpłyną na budżet finansów osobisty…
Szanowni Państwo, w ramach zmian, które będą dotyczyły przedsiębiorców od 2022 roku czekają nowe ulgi a wręcz wysyp nowych ulg. Dodatkowo ulgi obecnie już obowiązujące…
System kasy urlopowej dla branży budowlanej (SKOA BAU) dla właściwego naliczania comiesięcznej kwoty składek potrzebuje comiesięcznych zgłoszeń podmiotów mających obowiązek uczestniczyć w systemie. Podstawową formą…
Niektóre kraje posiadają swoje odpowiedniki kas urlopowych dla branży budowlanej jaką jest SOKA BAU, do takich przypadków należą miedzy innymi takie państwa jak Francja, Austria,…
Szanowni Państwo, Nowy Ład to nie tylko zmiany na niekorzyść podatników. Na całe szczęście Ustawodawca wprowadza także korzystne rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania z ulgi…
Czym jest SOKA BAU? SOKA BAU to niemiecka kasa urlopowa dla branży budowlanej, która działa na podstawie układu zbiorowego pracy o postepowaniu kas socjalnych w…
Każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się (ze względu na liczne zmiany w przepisach podatkowych i…
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu cywilnego, która umożliwia przyznanie zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej jako dobra osobistego. Projekt ustawy skierował w kwietniu br. Prezydent RP. Nowelizacja…
Znamy już zakres proponowanych zmian podatkowych w ramach tzw. Nowego Ładu. Dla przedsiębiorców są one w większości niekorzystne. Kolejne wpisy pewnie w głównej mierze będą…
Sejm uchwalił 24 czerwca nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla, a także…
Kwestia przedawnienia roszczeń z wadliwej umowy o kredyt frankowy budzi duże kontrowersje. Uchwała Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. zapadła w sprawie o sygn.…
Wprowadzenie nowych dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z…
Szanowni Państwo, Ulga IP BOX działa od 2019 r. i z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Jednakże jeszcze o wiele większa część przedsiębiorstw…
Sąd Najwyższy wyrokiem z 24 lutego 2021 r orzekł, że wierzyciel nie ponosi odpowiedzialności za zaspokojenie się ze środków omyłkowo wpłaconych na rachunek dłużnika (sygn.…
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt zmian w Kodeksie pracy oraz ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie badania trzeźwości pracowników.…
Szanowni Państwo, Część spółek może rozważać zmianę rezydencji podatkowej w związku z planowanymi niekorzystnymi zmianami w polskim prawie podatkowym lub dla zmniejszenia obecnych obciążeń podatkowych. Zmiana rezydencji…
24 czerwca Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przedłożył w maju tego roku Minister Rodziny i…
Szanowni Państwo, W związku z planami wprowadzenia Nowego Ładu, część podatników PIT może zastanawiać się nad zmianą rezydencji podatkowej w celu uniknięcia wzrostu obciążeń. Pisaliśmy o…
Rząd zgłosił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu likwidowania barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. tarczy…
Po ogłoszeniu założeń Nowego Ładu przez głowę wielu przedsiębiorców przechodzi myśl – a może tak zarejestrować firmę w innym kraju? Przedsiębiorcy z południa Polski mogą…
Do końca 2020 r., spółki komandytowe nie były podatnikami podatku dochodowego, podatnikami byli wspólnicy takich spółek. Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe (mające siedzibę…
Do Sądu Najwyższego trafiło pytanie prawne „czy ważne i dopuszczalne jest zastrzeżenie na podstawie art. 483 § 1 k.c. kary umownej w postaci określonego procentu…
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny wydał w siedmioosobowym składzie uchwałę w sprawie opodatkowania umów najmu, dzierżawy itp. Wniosek do sądu złożył w tej kwestii Rzecznik…
Treść wniosku Trybunał Konstytucyjny zajął się kwestią zgodności z konstytucją art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem za pracownika…
Na etapie opiniowania znajduje się obecnie projekt zmiany ustawy – Kodeks pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o…
W dobie pandemii coraz więcej firm decyduje się na przejście w tryb pracy zdalnej. Niejednokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, w której pracownik pracując zdalnie…
Przedsiębiorcy poszkodowani przez pandemię koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia gospodarcze korzystali z różnych opcji pomocy zawartych w Tarczach antykryzysowych. W związku z koniecznością…
W kolejnym wpisie dotyczącym zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych zapraszamy Państwa do lektury w zakresie rozliczeń spółki komandytowej i wspólników w okresie przejściowym. 1. Przychody…
Szanowni Państwo, W poniższym wpisie przedstawimy bardzo na czasie temat – na co zwrócić uwagę przy otrzymaniu wezwania Krajowej Izby Skarbowej do uzupełnienia wniosku o…
Dzisiaj chcemy Państwu wyjaśnić co w przypadku, kiedy powstaje dokumentacja projektowa (dokument w postaci papierowej bądź elektronicznej), na podstawie którego później programiści piszą konkretny program,…
Zgodnie z wyrokiem TSUE z 18 marca 2021 r., sygn. C-895/19 polskie urzędy skarbowe nie mają prawa żądać odsetek, gdy przedsiębiorca z winy dostawcy wykazuje…
W tym wpisie chcielibyśmy Państwu wskazać, czy Spółka ma obowiązek wystawienia PIT-8C w sytuacji zakupu udziałów od osób fizycznych? Spółka nie jest przecież w stanie…
W dobie pandemii coraz więcej firm decyduje się na przejście w tryb pracy zdalnej. Niejednokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, w której pracownik pracując zdalnie…
W dzisiejszym wpisie będzie mowa o konsekwencjach zmiany statusu spółki komandytowej dla wspólników. Zapraszamy do lektury! 1. W wyniku uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika…
Szanowni państwo Pomimo pandemii i zapowiedzianego przesunięcia przygotowania rozliczenia rocznego CIT Ministerstwo Finansów nie planuje przedłużenie terminu na sporządzenie sprawozdania Tylko organizacje non-profit będą miały…
Szanowni Państwo, pomimo obowiązywania już ponad dwa miesiące nowych przepisów dotyczących faktur korygujących nadal wiele jest wątpliwości/zapytań. Przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie porównania przepisów 2020 vs.…
W dzisiejszym wpisie będzie mowa o obowiązku zamknięcia ksiąg w związku ze zmianą statusu spółki komandytowej. Temat, który spędza sen z powiek niejednej osobie dokonującej…
Rynek usług opieki społecznej rozwija się w Niemczech dynamicznie głównie za sprawą pracowników delegowanych z krajów wschodnich, w tym także Polski. Wszystko wskazuje jednak na…
W związku z podniesieniem od 1 stycznia 2021 r. płacy minimalnej do kwoty 2.800 zł, zwiększają się kwoty wolne od potrąceń w 2021 r. Przypomnijmy,…
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę jak dobrze napisany wniosek o interpretację w zakresie IP Box jest bardzo ważny, by otrzymać pozytywną odpowiedź. Interpretacja…
Na początku od razu optymistycznie… nie ma przeciwskazań co do połączenia i skorzystania z tych kilku wymiernych korzyści finansowych. Mniej optymistycznie: skorzystanie z tych rozwiązań…
Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) umożliwiają skorzystanie z nowych metod opodatkowania dochodu – ryczałtu od dochodów…
29 października wiceminister finansów Jan Sarnowski oraz ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma podpisali Protokół zmieniający Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od…
Ilość interpretacji w zakresie IP Box, które możemy wyszukać na stronie Ministerstwa Finansów jest już imponująca. Bardzo dużo z nich jest pozytywna. Ale nawet pozytywna…
1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie zmiany przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którymi płatnik składek zobowiązany jest poinformować ZUS o zawarciu…
⇒ Spółka komandytowa co do zasady staje się podatnikiem CIT z dniem 1 stycznia 2021 r., ale wprowadzono możliwość przesunięcia terminu uzyskania przez spółkę komandytową…
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy autorstwa Ministerstwa Finansów zakłada wprowadzenie wielu dodatkowych obowiązków dla instytucji obowiązanych. Zgodnie z uzasadnieniem projektu głównym celem ww. regulacji…
Powyższa kwestia została rozstrzygnięta przez Rzecznika Praw Obywatelskich, na którego stronie możemy przeczytać, że choć żaden przepis rozporządzeń z 9, 23,30 października i 3 listopada…
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o zawarciu przez Polskę i Niemcy porozumienia dotyczącego zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie…
Tak jak Państwu pisaliśmy w tym wpisie https://atl-group.pl/ulga-na-zle-dlugi-vat-rowniez-dla-kontrahentow-w-upadlosci-lub-likwidacji/ wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (C-335/19) w polskiej sprawie dotyczącej ulgi na złe długi przyniósł pozytywne rozstrzygnięcie dla…
Chyba już wszyscy przedsiębiorcy są przyzwyczajeni, że końcówka roku to okres wielu zmian w podatkach. I tym razem również nie zawiedli się – będzie się…
Dużo przedsiębiorców nie wie nic o uldze badawczo-rozwojowej (ulga B+R) lub posiada błędne przekonanie, że nie może być w firmie zastosowana… A wystarczy, że w…
Nowa tarcza antykryzysowa jest już na etapie obrad senatu. Ustawa przewiduje szereg ulg i dotacji dla kolejnych firm działających na krajowym rynku. Zmiany dotyczą nie…
Od początku bieżącego roku trwa zażarta dyskusja co do ilości dni urlopu wypoczynkowego między związkami zawodowymi, a organizacjami zrzeszającymi pracodawców. Pojawiły się również doniesienia o…
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 sierpnia 2020 r. (sygn. akt II FSK 3010/19) wynagrodzenie członków zarządu można uznać za koszt uzyskania przychodu…
Nadszedł listopad – w sumie to już ponad połowa miesiąca minęła… W księgowości pomimo temperatury na zewnątrz panuje gorąca atmosfera, gdyż właśnie listopad to pierwszy…
Niekorzystne zmiany w podatkach rozliczanych rocznie (PIT i CIT) mogą wejść w życie z początkiem następnego roku, pod warunkiem że zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw…
Aktualnie osoba objęta kwarantanną lub izolacją z powodu koronawirusa nie musi dostarczać papierowej decyzji sanepidu do swojego pracodawcy/ZUS ani posiadać zwolnienia lekarskiego. Informacja o skierowaniu…
Ulgę IP Box można stosować od początku 2019 roku. Jednakże bardzo mało przedsiębiorców wiec co to jest za ulga. Poniżej znajdziecie Państwo krótką „ściągę” która…
Od 24 października obowiązują kolejne zmiany przepisów, które dotyczą kwarantanny i izolacji pracowników wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym Rozporządzenie…
Sejm niestety uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Teraz pracę trafią do senatu. Eksperci proponowali Ministerstwu Finansów rozwiązanie aby podatek…
Prezes ZUS – Profesor Gertruda Uścińska w komunikatach na stronie ZUS-u i w informacji przekazanej Polskiej Agencji Prasowej zapowiedziała pomoc, chęć zredukowania biurokracji i ułatwienie…
Wielu z przedsiębiorców jak słyszy ulga badawczo-rozwojowa to od razu myśli – to jest ulga jedynie dla podmiotów posiadających departamenty R&D (działy badawcze/rozwojowe) lub przedsiębiorstw…
Polski przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT nawet jeżeli dłużnik był w upadłości albo likwidacji – TSUE orzeka, że polska…
Minister finansów 15 września 2020 r. wydał Interpretację Ogólną w sprawie zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego (nr DD3.8201.1. 2018; DzUrz MF z…
Bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac…
Kontrowersyjne objęcie spółek komandytowych podmiotowym zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wejdzie w życie w maju 2021 r., poinformował wczoraj minister finansów,…
8 lipca 2020 roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2021. Według rządowych obliczeń kwota przeciętnego wynagrodzenia służąca jednocześnie do wyliczenia…
Istnieje złota reguła przy składaniu zapytań do Ministerstwa Finansów w formie wniosków o interpretację podatkową – dokonuje się tego z odpowiednim wyprzedzeniem przed dokonaniem transakcji.…
Artykuł 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej gwarantuje swobodę świadczenia usług w wymiarach zarówno czynnym (swoboda świadczenia usług), jak i biernym (swoboda w korzystaniu z…
Rada Ministrów przyjęła 28.09.2020 dwa projekty nowelizacji ustaw podatkowych. Jeden zakłada nowe rozwiązanie dla spółek kapitałowych o przychodach do 100 mln zł obrotów – jest…
Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, dzięki wysoko kwalifikowanym zasobom personalnym, jakimi dysponuje. Są to dedykowane zespoły pracowników. Większość pracowników zatrudnionych w zespołach zajmujących się pracami B+R…
Zgodnie z opublikowanym projektem nowelizacji ustawy CIT i ustawy PIT, niestety Ministerstwo Finansów chce zasady rozliczania i opodatkowania spółek komandytowych zrównać z zasadami obowiązującymi w…
Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował na swojej stronie wskazówki dotyczące stosowania monitoringu wizyjnego w miejscu pracy. Znajdują się tam również odpowiedzi na często zadawane pytania.…
W ocenie Spółki, wydatki poniesione przez nią w celu realizacji Projektów B+R, które z różnych względów biznesowych lub technologicznych zostały zawieszone lub zaniechane lub których…
Jak już przyzwyczailiśmy każdej jesieni – czeka nas szereg zmian w zakresie podatków. W piątek została opublikowana informacja o zmianach, które jeszcze w III kwartale…
Od 01 października jak już wszyscy mam nadzieję wiemy podatnicy VAT będą raportować transakcje zakupu i sprzedaży zgodnie ze strukturą nowego JPK_VAT. GTU będzie polem…
W wyroku z 12 sierpnia 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2235/19) warszawski WSA orzekł, że skoro przychody ze zbycia akcji, przychody z dywidend, przychody…
W lipcu i czerwcu pojawiły się dwa wyroki WSA, które w sentencji są bardzo podobne – pełna weryfikacja kontrahenta niebędącego polskim rezydentem podatkowym nie jest…
Prace wykonywane przez firmę mają na celu unowocześnienie i usprawnienie istniejącej linii. W ramach prac tworzone są nowe rozwiązania, które wcześniej nie były w firmie…
Może już część Państwa słyszała o tzw. estońskim CIT, który ma zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2021. Niestety z estońskim CIT raczej nie będzie miał…
Część przedsiębiorców, która złożyła wnioski o zwolnienie ze składek ZUS w ramach pomocy państwa czyli Tarczy Antykryzysowej – jej nie uzyskała. Dodatkowo stracili jakby podwójnie,…
Nowelizacja zasad delegowania pracowników podjęta ze względu na konieczność implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. do porządku…
Coraz więcej firm odchodzi od papierowych faktur – większość firm posiada już elektroniczne archiwum dokumentów. Jeszcze do niedawna dla urzędów skarbowych był to problem. Jednakże…
Systemy o nazwie R. stanowić będą kompleksowe, zaawansowane technologicznie systemy teleinformatyczne obejmujące między innymi moduły obsługi klientów oraz zarządzania relacjami z klientami, nakierowane będą na…
9 lipca posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali Pakiet Mobilności – trzy akty prawne wprowadzające istotne zmiany w regulacjach dotyczących warunków pracy kierowców (zwłaszcza czasu pracy, przerw…
W ostatnich dniach zrobiło się głośno znowu o zmianach w podatku VAT. Tym razem ma być lepiej – tak wskazywali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na konferencji.…
Już od 30 lipca 2020 roku wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług w państwach Unii Europejskiej. Do tego dnia kraje…
Interpretacja dotyczy sposobu prowadzenia ewidencji podatkowej na potrzeby skorzystania z ulgi B+R. Wnioskodawca jest podmiotem z działającym w branży IT prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca…
W dzisiejszym wpisie przybliżymy Państwu zmiany w zakresie rozliczania importu towarów jakie weszły od 01 lipca 2020. Od 01 lipca można rozliczać podatek z tytułu…
Chcieliśmy Państwu przypomnieć o obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Terminie pierwotny był 13 kwietnia 2020, ale ze względu na epidemię został przesunięty do…
W kolejnym wpisie o zmianach w ustawie VAT, które weszły 01 lipca 2020 chcemy Państwu opisać zmiany dotyczące dostaw wewnątrzwspólnotowych. Od 1 lipca 2020 wszyscy…
Od dzisiaj tj. 1 lipca 2020 r. zmienia się w podatku VAT kilka regulacji, które mogą dotyczyć wielu przedsiębiorców. Z wprowadzeniem tych zmian powstał duży…
Spółka prowadzi działalność w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, która za pośrednictwem Platformy internetowej, dostarcza swoim klientom rozwiązania w zakresie usprawnienia zarządzania procesami logistycznymi firm. Platforma…
Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe dłużnika – wkrótce może dzięki wyrokowi TSUE możliwa będzie korekta VAT. Obecnie aby wierzyciel mógł skorygować deklarację VAT…
Dzisiaj ruszył kolejny program wsparcia – tym razem dla średnich przedsiębiorców. Celem programu jest wsparcie utrzymania działalności gospodarczej średniego przedsiębiorcy, który na skutek wystąpienia pandemii…
Dzięki tarczy antykryzysowej w Polsce stało się to co nie było możliwe pomimo wszech obecnej digitalizacji rozliczeń podatkowych – a mianowicie zaczęła funkcjonować instytucja elektronicznego…
Każdy podmiot zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest objęty regulacjami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy…
Termin wpłat przez płatników zaliczek na PIT-4 za marzec i kwiecień 2020 który został przesunięty na 1 czerwca 2020, okazuje się, że najprawdopodobniej będzie przesunięty:…
Zachęcamy do lektury artykułu doradcy podatkowego Ewy Flor, który został opublikowany na łamach Rzeczpospolitej. https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/305229935-Niedokonczone-inwestycje-w-kosztach-podatkowych-a-koronawirus.html 5/5 – (1 vote)
Zgodnie z art. 58 pkt. 1 projektu Tarcza 4, który aktualnie znajduje się w Sejmie, wykonywanie pracy zdalnej będzie mogło zostać polecone pracownikowi przez pracodawcę…
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu doradcy podatkowego Ewy Flor, który został opublikowany na łamach Dziennika Gazety Prawnej. https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1477440,rozliczenie-podatkowe-kar-umownych-odszkodowan-od-wadliwie-wykonanych-kontraktow.html 5/5 – (1 vote)
Wielu przedsiębiorców może mieć wątpliwości czy w przypadku naprawy szkody lub zapłaty kary umownej, wartość kar będzie mogła zostać zaliczona przez nich do kosztów uzyskania…
W czasie pandemii wiele zobowiązań nie może być realizowanych zgodnie z zamierzeniami stron umowy. Obecna sytuacja wywołuje, więc sporo pytań przedsiębiorców. Jedni pytają czy mogą…
W związku z licznym składaniem wniosków o finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw związanych ze zwalczaniem skutków epidemii poniżej zamieszczamy Państwu kilka informacji, które…
29.04.2020 od godziny 18.00 poprzez aplikacje bankowe można już składać wnioski o przyznanie pożyczek w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Na ten cel zostało przeznaczonych 100…
Każdy przedsiębiorca obecnie rozważa skorzystanie lub już skorzystał (po spełnieniu określonych warunków) z dostępnej pomocy w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem…
W prasie pojawiły się doniesienia o rzekomym wykluczeniu pracowników tymczasowych z rządowego programu ochrony pracowników i przedsiębiorców zawartego w ramach Tarczy kryzysowej. Zatrudnieni przez agencje…
Na łamach Gazety Prawnej pojawił się artykuł radcy prawnego Anny Błaszak opisujący likwidację pracodawcy oraz rozwiązania prawne, z których będzie mógł skorzystać likwidowany pracodawca. Zapraszamy…
Ministerstwo Finansów w tzw. specustawie wskazało możliwość rozliczania rocznego PIT za 2019 rok aż do końca maja, a nie jak zawsze do 30 kwietnia. Późniejsze…
Epidemia koronawirusa spowodowała, iż wielu pracodawców zmuszonych zostało do zwolnień swoich pracowników, w tym tych, którzy wobec zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie. Pojawia się wówczas problematyczna…
Należyta staranność, czyli co o swoim kontrahencie musi wiedzieć polski przewoźnik 5/5 – (1 vote)
Rząd polski ogłosił założenia do pakietu kryzysowego. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Każdy z przedsiębiorców nie ma już żadnych złudzeń, że ten rok będzie…
Z racji tego, że polski przedsiębiorca ma bardzo ciekawą profesję i wiele się w niej dzieje za ponad 3 tygodnie czekają kolejne zmiany o których…
Niestety polski fiskus coraz bardziej chce ingerować w swobodę kształtowania stosunków między kontrahentami. W sytuacji rosnących kosztów obciążeń podatkowych i ZUS, szczególnie w branżach, w…
Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszła w życie podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Głównym zadaniem nowelizacji…
Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że w zakres jego obowiązków wchodzą usługi detektywistyczne… bowiem przed podpisaniem umowy z nowym podmiotem lub dokonaniem transakcji bez umowy każda…
Po 2019 roku każdy przedsiębiorca w Polsce musiał nauczyć się żyć w drodze……..ciągłych zmian w podatkach 🙂 Rok 2019 był najintensywniejszym dotychczas rokiem od wielu…
W związku ze zmianami w podatkach a w szczególności dotyczącymi białej listy i metody podzielonej płatności (split payment) prezentujemy Państwu gotowy manual jak postępować tym…
W pierwszej kolejności należy pamiętać o niezapłaconych fakturach i to takich, których myśmy nie zapłacili w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. A w drugiej kolejności warto…
Wszystkie podmioty zatrudniające minimum 50 osób (w tym także na umowę zlecenie) na dzień 30 czerwca 2019 roku, podlegają obowiązkowi utworzenia pracowniczych planów kapitałowych (dalej…
W związku ze zmianami w podatkach a w szczególności dotyczącymi białej listy i metody podzielonej płatności (split payment) prezentujemy Państwu gotowy manual jak postępować przy…
Minimalne wynagrodzenie wzrosło od 1 stycznia 2020 roku o 350 zł. Teraz wynosi ono 2600 zł brutto, czyli około 1877 zł netto. Płaca minimalna stanowić…
Zgodnie z programem Państwowej Inspekcji Pracy w roku 2020 przewidziane zostały 72.000 kontroli u pracodawców. Inspektorzy kontrolować będą m. in. zasadność zatrudnienia na podstawie umów…
Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego z 6 listopada 2019 r. (sygn. akt II FSK 1359/19) wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie…
Skutek w postaci utraty bytu prawnego spółek, które nie złożyły w przewidzianym czasie wniosku o przerejestrowanie, wraz z przejściem ich praw i obowiązków na następcę…
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia w przypadku darowizn w pieniądzu jest ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę…
Wśród kolejnych nowelizacji wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów w podatku VAT, znajduje się likwidacja deklaracji VAT, na rzecz jednolitego pliku kontrolnego. Obecnie czynny podatnik VAT zobligowany…
Zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w dniu 7 września 2019 r., odnoszą się w znacznej mierze do regulacji dotyczących świadectw pracy. Nowe…
26 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (dalej OFE) na indywidualne konta emerytalne (dalej IKE). Zgodnie z treścią…
Kwota przelewu do dostawcy może być uznana za koszt uzyskania przychodu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, powołując się na art. 22 ustawy o podatku dochodowym od…
Zgodnie ze zmianą w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wchodzącą w życie w dniu 1 stycznia 2020 r. przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego…
Od 01 stycznia 2020 każdy przedsiębiorca będzie wpłacał zobowiązania podatkowe dotyczące podatków dochodowych i VAT na swoje indywidualne konto. Od Nowego Roku nie będzie już…
Są transakcje, w których stosowanie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie konieczne. Mechanizmu podzielonej płatności nie zastosujemy w każdym wypadku, który nie jest określony w ustawie.…
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca obligatoryjny split payment dla transakcji wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT uregulowała również kwestię rachunków bankowych…
Wprowadzenie nowych rozwiązań do ustawy o VAT wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców w zakresie weryfikacji każdego kontrahenta, stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz…
Nowelizacja ustawy o VAT w zakresie split payment, która zaczęła obowiązywać od 01 listopada 2019 wprowadza nowe możliwości regulowania płatności w mechaniźmie podzielonej płatności. Możliwe…
17 października bieżącego roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej korzystny dla polskich przedsiębiorców zajmujących się eksportem. Zgodnie z treścią orzeczenia, gdy udowodniono wywóz towarów…
Od 01 listopada wchodzą istotne zmiany w podatku VAT, o których chciałybyśmy Państwa poinformować. Najważniejszą zmianą o której poniżej piszemy jest obowiązkowy split payment (podzielona…
Przedsiębiorca do 31 grudnia 2019 r. może uregulować zobowiązania na rachunki bankowe wskazane na fakturach, nawet jeżeli nie figurują one w wykazie Białej Listy (White…
13. października 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wprowadza instytucję Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zgodnie z…
Są przedsiębiorstwa, które z racji rodzaju prowadzonej działalności dużo współpracują z osobami zatrudnionymi na kontraktach B2B. Najczęściej są to branże takie jak IT, wszelkiego rodzaju…
Od 1 września 2019 r. dostępny jest elektroniczny Wykaz podatników VAT. Lista zawiera podmioty zarejestrowane, niezarejestrowane oraz wykreślone i przywrócone jako podatnicy VAT. Przedsiębiorca może…
Prawnicy (jak również lekarze/doradcy podatkowi) wykonujący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, co do zasady mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.…
ZUS na swojej stronie internetowej (link poniżej) poinformował o ustalaniu składki zdrowotnej za osoby w wieku do 26. roku życia, których przychody zostały zwolnione z…
W związku z wejściem nowych przepisów dotyczących braku obowiązku pobierania podatku dochodowego od wynagrodzeń osób do 26 roku życia poniżej poruszamy ważne aspekty w kontekście…
Obligatoryjna forma mechanizmu podzielonej płatności będzie stosowana z przesunięciem o dwa miesiące – od 1 listopada 2019. Objęte mechanizmem split payment pozycje znajdą się w…
Podmioty gospodarcze, które obecnie objęte są odwróconym obciążeniem (reverse charge) w VAT od września 2019 będą dokonywali obowiązkowo płatności w ramach split payment. Celem Ministerstwa…
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności…
W dniu 4 maja 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, których potrzeba wprowadzenia wyniknęła z konieczności zapewnienia stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679…
Ulga na złe długi – obowiązki dłużnika Dłużnik powinien skorygować podatek naliczony z tytułu nabycia towarów lub zakupu usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności,…
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można otrzymać także on-line w ciągu 7 dni. Zaświadczenie może dotyczyć nie tylko podatków dochodowych, VAT lub akcyzy. Wniosek może…
Od 1 maja 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Przedsiębiorcach ma obowiązek zapoznania pracowników obsługujących kasy fiskalne z zasadami prowadzenia…
Pracodawcy z takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, turystyka lub ogrodnictwo napotykający trudności w znalezieniu pracowników na rynku polskim mogą skorzystać z opcji zatrudnienia cudzoziemców w…
Podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków, określany także jako podatek od wyjścia, lub exit tax, został wprowadzony ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie…
Jeżeli udziałowcy spółki z o.o. chcą wycofać dopłaty do kapitału zapasowego w pierwszej kolejności muszą kierować się zapisami w umowie spółki. Dopłaty mogą mieć charakter…
W tym roku osoby, które mają do rozliczenia tylko dochody z otrzymanych PIT-11 lub PIT8C nie muszą przejmować się wypełnianiem rocznego PITa i staniem w…
Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz.…
Podatnicy VAT w 2019 r. nie muszą już czekać tak długo ze skorzystaniem z tzw. „ulgi na złe długi” przewidzianej art.89a ustawy o podatku od…
Termin dotyczy pracodawców zatrudniających mniej niż 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy do końca stycznia muszą podjąć decyzję w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego…
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w ubiegłym roku mogły wysyłać elektronicznie pliki JPK bez użycia kosztownego kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy Profilu Zaufanego. Minister Finansów w…
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym podwyższyła o 50%…
Od stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy w zakresie formy wypłacania wynagrodzenia pracownikom, z czym związana jest konieczność spełnienia obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Według nowych…
Dłuższe terminy i mniej formalności przy zmianie sposobu opodatkowania i płatności zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Każdy kto pragnie zmienić…
Dzisiaj ostatni dzień roku kalendarzowego. Osoby, które były zatrudnione w 2018 roku i zaczęły prowadzić działalność gospodarczą lub zamierzają ją zacząć prowadzić i świadczyć usługi…
Obowiązkowy split payment w VAT uda się wprowadzić w I połowie 2019 r. – tak zapowiedział wiceminister finansów Filip Świtała. Elementem domykającym lukę w VAT…