AktualnościPodatkiPrawo

Ulga na złe długi VAT – również dla kontrahentów w upadłości lub likwidacji!

Udostępnij artykuł:

Polski przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT nawet jeżeli dłużnik był w upadłości albo likwidacji – TSUE orzeka, że polska ulga na złe długi w VATjest  niezgodna z prawem unijnym.

15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie polskich kryteriów ulgi na złe długi w VAT. TSUE uznał, że przepisy ustawy o VAT w zakresie wyłączeń dotyczących możliwości zastosowania ulgi na złe długi są niezgodne ze wspólnotowymi regulacjami.

Polska ustawa o VAT uzależnia skorzystanie z ulgi na złe długi od spełnienia szeregu warunków. Między innymi wymagane jest, by dłużnik nie był w trakcie postępowania upadłościowego ani w trakcie likwidacji oraz by zarówno wierzyciel, jak i dłużnik byli zarejestrowanymi podatnikami VAT. To właśnie te wyłączenia bardzo często eliminowały możliwość skorzystania z ulgi na złe długi w podatku VAT.

NSA skierował pytania prejudycjalne do TSUE. 4 czerwca 2020 r. została wydana w tej sprawie opinia Rzecznik Generalnej TSUE Juliane Kokott (pisaliśmy o tym tutaj:  https://atl-group.pl/korekta-vat-z-tytulu-ulgi-na-zle-dlugi-dluznik-w-postepowaniu-upadlosciowym-lub-w-trakcie-likwidacji/ ).

15 października 2020 r. Trybunał wydał wyrok w sprawie C-355/19, w którym stwierdził, że wskazane w ustawie o VAT warunki do skorzystania z ulgi na złe długi są zbyt rygorystyczne i tym sam niezgodne z zasadami unijnymi.

Wyrok daje możliwość polskim podatnikom skorzystania z ulgi na złe długi w VAT w przypadkach w których dotychczas to nie było możliwe. Dotyczy to także okresów przeszłych.

Należy jednak się liczyć z tym, że polskie przepisy nie będą jeszcze pewnie szybko zmienione, dlatego przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z korzystnej wykładni TSUE muszą się liczyć z dalszymi sporami głównie na etapie urzędów skarbowych.

Jednakże zachęcamy Państwa do wykorzystania tej korzystnej wykładni – służymy wsparciem w tym zakresie i poprowadzimy Państwa w przypadku sporu z organami podatkowymi.

Sprawdź czy ulga badawczo-rozwojowa może być zastosowana w Twojej firmie!
Rewolucja na rynku IT? Informatykom i programistom grozi wyższy podatek od honorariów autorskich.
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72