PodatkiRachunkowość

Jak można rozliczyć w podatkach pomoc dla uchodźców z Ukrainy?

Udostępnij artykuł:

Szanowni Państwo,

Wiele firm w ostatnich tygodniach niesie bezgraniczną pomoc dla uchodźców – sąsiadów z Ukrainy.

Poniżej chcielibyśmy Państwu wskazać jak taką pomoc można rozliczyć podatkowo. A można to zrobić na kilka sposobów.

Jak rozliczyć pomoc dla Ukrainy

  1. przekazanie 1% swojego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym na organizacje pożytku publicznego która wspiera pomoc  na Ukrainie. To nie jest uznawane ani za darowiznę ani za ulgę.
  2. wariant odliczenia w ramach tzw. ulgi na darowiznę
    Istnieje możliwość odliczenia od dochodu maksymalnie 6% (PIT) lub 10% (CIT) darowizn pieniężnych na na cele pożytku publicznego. Żeby móc skorzystać z tej opcji, w rocznym zeznaniu podatkowym należy wskazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. (musi to być organizacja polska, lub mająca siedzibę w UE lub EOG – na chwilę obecną nie może to być organizacja z siedzibą na Ukrainie, ale twają już prace nad zmianą tego warunku). Żeby skorzystać z tej ulgi trzeba jedynie udokumentować fakt przekazania darowizny. W przypadku darowizny pieniężnej dowód wpłaty na rachunek bankowy.
  3. nowy wariant pomocy – „darowizna jako koszt uzyskania przychodu”.
    Tutaj w najbliższym czasie możemy spodziewać się zmian, bo już na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się informacja o planowanych zmianach związanych z uwzględnieniem takiej pomocy w kosztach firmy.
  4. wariant rozliczenia pomocy w kosztach jako działania w ramach CSR
    Jeśli chodzi o wydatki CSR czyli te związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu mogą być one rozliczone jako koszty uzyskania przychodu, tylko ciężko tutaj o jakąś generalną listę takich wydatków czy ogólny zarys jakie koszty zostaną uznane za związane z CSR.  Tutaj takie wydatki mogą być kwestionowane przez organy podatkowe, i najbezpieczniejszą drogą byłoby wystąpienie o interpretację indywidualną z wskazaniem zdarzenia przyszłego i wykazaniu tych kosztów (tylko na taką interpretację trzeba czekać kilka miesiecy) W związku z aktualną sytuacją można też liczyć na interpretację ogólną, chociaż aktualnie fotel ministra finansów jest pusty więc nie należy na razie być optymistycznie nastawionym na taką opcję. Dodatkowo aby rozliczyć w ten sposób takie koszty koniecznym byłoby dokumentowanie ponoszonych wydatków oraz wskazanie, jakie cele przedsiębiorstwo realizuje w ramach CSR i jaki mają one związek ze strategią firmy. Spełnienie tych wymogów i uwierzytelnienie takich wydatków może powodować wiele problemów. Należy się jednak spodziewać, że z racji obecnej sytuacji podejścia organów podatkowych w tym zakresie będą mocno złagodzone. I miejmy nadzieję, ze nie będzie to podejście krótkotrwałe.
Wypowiedzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego bez zbędnych formalności? Nowelizacja okazją dla pracodawców.
Zmiany w CIT 2022: czego możemy się spodziewać?
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72