Od 1 września 2019 r. dostępny jest elektroniczny Wykaz podatników VAT.
Lista zawiera podmioty zarejestrowane, niezarejestrowane oraz wykreślone i przywrócone jako podatnicy VAT. Przedsiębiorca może sprawdzić aktualny status rejestracji danych kontrahentów na wybrany dzień oraz o tym, co działo się z jego kontrahentem przez ostatnie 5 lat.
Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu nie rodzi konsekwencji podatkowych.
Jednakże od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 000 zł na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT, jeżeli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym. Jeżeli przedsiębiorca zapłaci na inny rachunek, nie będzie miał prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, jak również poniesie odpowiedzialność solidarną za zaległości sprzedawcy w podatku VAT. Może uniknąć tych konsekwencji, jeżeli poinformuje urząd skarbowy w ciągu 3 dni o numerze rachunku spoza wykazu, na który zlecił przelew.
Jeżeli podatnik zapłaci na rachunek spoza Wykazu, ale zastosuje mechanizm podzielonej płatności, wówczas nie poniesie odpowiedzialności solidarnej za zaległości sprzedawcy w podatku VAT.
Rachunki, znajdujące się w Wykazie, pobierane są z baz danych Krajowej Administracji Skarbowej. Są to numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, które przedsiębiorca podaje przy zakładaniu firmy w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).