AktualnościKadry i płaceRachunkowość

Nadpłata w ZUS a zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej

Udostępnij artykuł:

Część przedsiębiorców, która złożyła wnioski o zwolnienie ze składek ZUS w ramach pomocy państwa czyli Tarczy Antykryzysowej – jej nie uzyskała. Dodatkowo stracili jakby podwójnie, gdyż pieniądze, które przedsiębiorcy mieli nadpłacone w ZUS – zostały im zabrane i rozliczone na poczet składek w okresie marzec – maj 2020 – taka była interpretacja ZUS przepisów o tarczy antykryzysowej.

W czerwcu zaczął się z tego powodu szum medialny i przedsiębiorcy (a jest ich grupa około 140 tysięcy takich firm) zaczęli szukać pomocy i nagłaśniać sprawę.

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Sejm zmienił wadliwe przepisy i 24 lipca 2020 r. uchwalił ustawę, która zmienia te postanowienia.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/FFC33C0A7A96A89AC125858C00371A2B/%24File/430.pdf

Zgodnie z tą zmianą ustawy ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem. Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek.

ZUS poinformował na swojej stronie, że sprawy automatycznie zostaną rozpatrzone jeszcze raz, bez konieczności składania ponownego wniosku.

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/inne/-/publisher/aktualnosc/2/zmiany-planowane-dla-niektorych-wnioskow-o-zwolnienie-z-oplacania-skladek-za-marzec-kwiecien-i-maj/3510397

Estoński CIT – realne uproszczenie w podatkach czy tylko dobre hasło?
Wskazówki dotyczące delegowania pracowników od 30 lipca 2020 r. – jak przygotować firmę na nowe regulacje?
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72