AktualnościPodatkiRachunkowość

Nowy Ład cz.5: ulga badawczo-rozwojowa i IP Box jeszcze bardziej atrakcyjne?

Udostępnij artykuł:

Szanowni Państwo,

Nowy Ład to nie tylko zmiany na niekorzyść podatników. Na całe szczęście ?

Ustawodawca wprowadza także korzystne rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R) jak i ulgi IP Box. Ponieważ coraz więcej naszych Klientów korzysta z tego typu ulg poniżej podsumowaliśmy co zmieni się w tym obszarze. Z racji zmian na korzyść podatników zakładamy, że nie ulegną one zbytnim zmianom w procesie opiniowania i procesie legislacyjnym.

  1. Zwiększone zostaną kwoty przysługujących odliczeń w ramach ulgi B+R.

Obecnie w ramach korzystania z ulgi B+R można odliczać od podstawy opodatkowania 100% (w przypadku centrów badawczo-rozwojowych – 150%) tzw. kosztów kwalifikowanych, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową w danym roku podatkowym.

Projektowane zmiany będą umożliwiały odliczenie w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych w wysokości 200% kosztów poniesionych na tzw. wydatki kwalifikowane.

2. Umożliwienie jednoczesnego korzystania z ulgi B+R oraz ulgi IP Box

Obecnie nie jest możliwe równoczesne stosowanie ulgi B+R oraz ulgi IP Box w stosunku do tego samego źródła dochodu. Zgodnie z opublikowanym projektem zmian, podatnik będzie miał możliwość odliczenia kosztów związanych z ulgą B+R od dochodu z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach IP Box.

Odliczeniu będą mogły podlegać jedynie koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia przez podatnika kwalifikowanego IP, z którego w wyniku komercjalizacji podatnik osiąga dochody objęte preferencyjną stawką 5%. Oznacza to, że odliczenie kosztów kwalifikowanych w uldze B+R możliwe będzie w stosunku do tych kosztów, które są związane z danym kwalifikowanym IP.

Jak można zauważyć, ulgi będą jeszcze bardziej zachęcać do skorzystania z nich.

Będą także wprowadzone dwie nowe ulgi: na prototypy i robotyzację – o tym napiszemy Państwu w innym wpisie.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią – u nas wstępny audyt możliwości skorzystania z ulgi B+R lub ulgi IP Box jest darmowy. Posiadamy doświadczenie w realizacji tego typu projektów i sprawnie a także z sukcesem przeprowadzimy Państwa od momentu podjęcia decyzji o wykorzystaniu ulgi do momentu otrzymania korzyści podatkowej (odliczenia w podatku lub bezpośredniego zwrotu podatku).

Jak dokonywać zgłoszeń w niemieckiej kasie urlopowej SOKA BAU?
SOKA BAU ? kasa urlopowa dla branży budowlanej w Niemczech.
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72