AktualnościPodatkiRachunkowość

Podatek estoński CIT – wiemy już jak będzie wyglądał

Udostępnij artykuł:

Rada Ministrów przyjęła 28.09.2020 dwa projekty nowelizacji ustaw podatkowych. Jeden zakłada nowe rozwiązanie dla spółek kapitałowych o przychodach do 100 mln zł obrotów – jest to tzw. estoński CIT o którym pisaliśmy już wcześniej.
Istotą estońskiego CIT będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Będzie można wybrać, czy chce się skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy chce się rozliczać się na starych zasadach.
Z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa – z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.

Przychody nie będą mogły przekraczać 100 mln zł rocznie.

Ostatnim warunkiem będzie zatrudnianie co najmniej trzech pracowników na umowę o pracę, lub ponoszenie adekwatnych miesięcznych wydatków na wynagrodzenia z tytułu innych umów. Przy czym dla podatników rozpoczynających działalność wystarczający jest wzrost zatrudnienia corocznie o co najmniej jednego zatrudnionego ( począwszy od drugiego roku podatkowego ) aż do osiągnięcia wymaganego poziomu trzech pracowników. Co więcej, w pierwszym roku podatkowym warunek będzie spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty.

Delegowanie pracowników spoza Unii do pracy w Niemczech – o czym należy pamiętać?
Ulga badawczo-rozwojowa ewidencja czasu pracy pracowników – zaliczenie do ulgi
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72