AktualnościPodatkiRachunkowość

Zmiany – podsumowanie 2019 roku i zapowiedź co będzie się działo w 2020 roku

Udostępnij artykuł:

Po 2019 roku każdy przedsiębiorca w Polsce musiał nauczyć się żyć w drodze…..ciągłych zmian w podatkach 🙂

Rok 2019 był najintensywniejszym dotychczas rokiem od wielu lat, gdzie Ministerstwo Finansów uszczelniało przepisy, a przedsiębiorcom doszło wiele obowiązków.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Grant Thorton, jedynie w ubiegłym roku przyjęto tak wiele nowych ustaw dotyczących podatków, że łącznie zajęły one 362 strony. Jest to najwyższy wynik od 2004 r., kiedy w życie weszła nowa ustawa o VAT. Z wyliczeń przedstawionych w raporcie wynika, że gdyby ktoś chciał czytać wszystkie nowo przyjmowane akty prawne, musiałby poświęcić na to 1 godzinę i 57 minut każdego dnia roboczego.

Producenci systemów księgowych nie nadążają z wprowadzaniem zmian co niestety wiąże się z większą ilością pracy ręcznej po stronie służb księgowych.

O czym należy pamiętać – poniżej znajdziecie Państwo spis najważniejszych zmian podatkowych, które muszą być wprowadzone do firm.

Ogólnie wiemy już, że każdą fakturę trzeba dokładnie sprawdzić przed płatnością i zaksięgowaniem.

Co jeszcze?
1. muszą być sprawdzone rachunki bankowe z wykazem podatników VAT przed płatnościami i trzeba pilnować limitu 15 tysięcy per transakcja.
2. należy zweryfikować, czy transakcja musi być rozliczona w split payment (podzielonej płatności). W związku z tym trzeba znać listę tzw. wrażliwych towarów i usług (załącznik do ustawy VAT) i pilnować limitu per faktura (też 15 tys. zł).
3. musimy pilnować terminów (90 dni od daty terminu płatności). Chodzi tutaj o korekty dochodów w związku z nowymi przepisami o opóźnieniach w płatnościach (pisałam o tym Państwu w ostatnim mailu) i korekty podatku VAT.
4. należy weryfikować jak opłacono fakturę. To wiąże się z trzema powyższymi punktami, a na dodatek jest sankcja za gotówkowe rozliczenia powyżej 15 tys. zł.
5. należy pilnować, że nie można wystawić faktury do paragonu bez NIP.
6. należy sprawdzać daty na potrzeby ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego (co roku następują zmiany w tym zakresie).
7. doszły dodatkowe obowiązki weryfikacyjne przy rozliczeniach zagranicznych: podatek u źródła plus różnice kursowe.

Co nas czeka w najbliższych miesiącach?
1. Od 1 lipca wchodzi rozbudowany Jednolity Plik Kontrolny – trzeba w nim będzie dodatkowo oznaczać faktury (wprowadzone zostaną odpowiednie kody).
2. Od 01 kwietnia wchodzi w życie nowa matryca stawek VAT i obowiązki związane z właściwą klasyfikacją towarów.
Te zmiany znowu wymuszą modyfikację systemów informatycznych i zwiększą nakład pracy służb księgowych.

Także miejcie Państwo wiele zrozumienia dla swoich służb księgowych i swoich doradców podatkowych – to oni w większości odczuwają ciężar tych zmian.

A my jesteśmy od tego, byście Państwo nie musieli zjeść żaby dlatego, że coś umknęło, jakiś obowiązek względem urzędu nie został spełniony 🙂 

Zapraszamy do kontaktu!

Każdy przedsiębiorca powinien być szpiegiem…
Instrukcja postępowania przy fakturach sprzedażowych – zmiany w podatkach
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72