AktualnościPodatkiRachunkowość

Gorący listopad w związku z nowym JPK_VAT

Udostępnij artykuł:

Nadszedł listopad – w sumie to już ponad połowa miesiąca minęła. W księgowości pomimo temperatury na zewnątrz panuje gorąca atmosfera, gdyż właśnie listopad to pierwszy miesiąc, kiedy osoby rozliczające firmy z podatku VAT muszą zastosować nową strukturę JPK_VAT. Wpisujemy w nim dane z październikowej sprzedaży i zakupów.

Zmiany te opierają się głównie na tym, że sprzedaż i zakup trzeba oznaczyć specjalnymi kodami. Większość oznaczeń stosuje się przy ewidencjonowaniu podatku należnego (SW, EE, TP, TT_WNT, TT_D, MR_T, MR_UZ, I_42, I_63, B_SPV, B_SPV_DOSTAWA, B_MPV_PROWIZJA, MPP), dwa z nich (MPP i IMP) mają zaś zastosowania przy ewidencjonowaniu podatku naliczonego (do odliczenia).

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo czego dotyczą określone kody/oznaczenia.

nowy JPK_VAT – oznaczenia

Należy pamiętać, że oznaczenia procedur stosuje się do całego dokumentu, a nie do poszczególnych wymienionych w nim pozycji. Jeśli na fakturze nie występuje żadna transakcja objęta specjalną procedurą, miejsca na kody zostawia się puste. Może się zdarzyć, że jedna faktura zawiera kilka pozycji objętych różnymi procedurami – wówczas należy zastosować więcej niż jedno oznaczenie.

I właśnie z tym jest największy problem – firmy mają dużo wątpliwości z nowymi kodami i oznaczeniami.

Niestety za każdy błąd urzędy skarbowe mogą wymierzyć 500 zł grzywny. Takim błędem będzie też oznaczenie towaru/usługi kodem GTU lub MPP, gdy nie ma takiego obowiązku.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że kary będą nakładane głównie na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy będą uniemożliwiać weryfikację transakcji. Przed nałożeniem grzywny urzędnicy będą musieli wezwać przedsiębiorcę do złożenia korekty. Jeśli przedsiębiorca zrobi ją w ciągu dwóch tygodni, sankcji nie będzie.
Niestety należy się przygotować, że decyzje urzędów skarbowych będą bardzo uznaniowe.

Nadchodzące miesiące pokażą jak w praktyce będzie wyglądała interpretacja urzędów skarbowych w tym zakresie.

Nasza kancelaria służy wsparciem dla Klientów w zakresie prawidłowego oznaczania faktur do nowego JPK_VAT.

Wynagrodzenie za uczestnictwo w posiedzeniu zarządu jako koszt uzyskania przychodów.
CIT od spółek komandytowych może dopiero od 2022 r…
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72