AktualnościPodatkiRachunkowość

Papierowe faktury – czy to już historia?

Udostępnij artykuł:

Coraz więcej firm odchodzi od papierowych faktur – większość firm posiada już elektroniczne archiwum dokumentów. Jeszcze do niedawna dla urzędów skarbowych był to problem. Jednakże od jakiegoś czasu organy podatkowe nie stoją już temu na przeszkodzie.

Najświeższe interpretacje wskazują, że przepisy nie uzależniają prawa do odliczenia VAT ani od rodzaju faktury (papierowa/elektroniczna), ani od formy, w jakiej podatnik je przechowuje (interpretacja nr 0112-KDIL1-3.4012.191. 2020.3.AKS). Zgadzają się, także, że spółka może przechowywać elektroniczne faktury na serwerze w kraju. Idąc dalej w interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.188. 2020.2.KK organ podatkowy potwierdził, że nie ma też przeszkód, by odliczać VAT z dokumentów przechowywanych w tzw. chmurze, gdzie serwery są zlokalizowane poza Polską.

Bardzo ciekawe są też interpretacje w zakresie korekt faktur. Zgodnie z interpretacją dyrektora KIS nr 0114-KDIP1-3.4012.326.2020.1.MT otrzymane w formie elektronicznej i przechowywane w tej formie potwierdzenie wysyłki korekty faktury jest wystarczającym dowodem, który uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania. Organ potwierdził także, że w przypadku braku otrzymania elektronicznego potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahentów, wystarczy samo posiadanie elektronicznego potwierdzenia doręczenia faktury korygującej na dedykowaną skrzynkę mailową kontrahenta wskazaną w umowie pomiędzy stronami na wymianę faktur w formie elektronicznej.

Bardzo na plus należy uznać takie podejście urzędów, gdyż tendencją już nie do odwrócenia jest digitalizacja firm w zakresie administracji i księgowości.

Urzędy skarbowe swoją linią interpretacyjną nie nadążały za trendem digitalizacji i wymagały formy papierowej dokumentów co było bardzo uciążliwe pod względem czasu i miejsca do archiwizacji.

 

Wskazówki dotyczące delegowania pracowników od 30 lipca 2020 r. – jak przygotować firmę na nowe regulacje?
Ulga badawczo-rozwojowa systemy teleinformatyczne
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72