AktualnościPodatki

Rozliczenie kosztów użytkowania samochodu osobowego u podatnika zwolnionego z VAT

Udostępnij artykuł:

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej  – jeżeli samochód jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, jeżeli nie prowadzi on ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT. Co ważne zasady tej nie stosuje się jednak, jeżeli podatnik, na podstawie przepisów ustawy o VAT, nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji – najczęściej jest to podatnik prowadzący działalność zwolnioną z VAT.

Wg  interpretacji indywidualnych Ministerstwa Finansów wydawanych w tym zakresie wynika, że podatnicy zwolnieni z VAT, którzy wykorzystują samochody osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej, mogą ujmować w kosztach podatkowych wydatki związane z używaniem takich samochodów w pełnej wysokości. Nie mają oni także obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Obowiązkowy split payment od 01 września 2019
Zmiany w przepisach prawa dotyczące przetwarzania danych osobowych kandydatów do pracy i pracowników
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72