AktualnościKadry i płacePrawo

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osoby do 26. roku życia zwolnione z podatku dochodowego PIT – stanowisko ZUS

Udostępnij artykuł:

ZUS na swojej stronie internetowej (link poniżej) poinformował o ustalaniu składki zdrowotnej za osoby w wieku do 26. roku życia, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego. Przytaczając treść wiadomości ZUS: „Informujemy, że osoby do 26. roku życia, objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r. zmian w przepisach podatkowych, nie korzystają ze zwolnienia ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Obliczana przez płatnika składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być porównana z wysokością zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, którą płatnik obliczyłby, gdyby przychód ubezpieczonego nie był zwolniony od podatku. Jeśli obliczona składka jest wyższa od tej „zaliczki”, to składka jest obniżana do jej wysokości. Jeśli natomiast obliczona składka jest niższa od kwoty tej „zaliczki”, składka potrącana jest w pełnej wysokości z dochodu ubezpieczonego.”.

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/skladka-na-ubezpieczenie-zdrowotne-za-osoby-ubezpieczone-ktore-nie-ukonczyly-26-roku-zycia-i-sa-zwolnione-z-podatku-dochodowego-pit/2836713

 

 

Zwolnienie dla prawników z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej
Zerowy PIT dla pracowników do 26 roku życia – aspekty rozliczeniowe
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72