AktualnościPodatkiRachunkowość

Ulga IP Box ? to już pora by zacząć przygotowywać się do rozliczenia za 2021 r.

Udostępnij artykuł:

Szanowni Państwo,

Ulga IP BOX działa od 2019 r. i z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Jednakże jeszcze o wiele większa część przedsiębiorstw mogących z niej skorzystać nic lub niewiele o tej uldze wie. Dotyczy to najczęściej programistów, którzy dzięki prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej czerpią dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego.

Wystarczy, że firma (osoba prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółka) tworzy na umowie B2B kod i uzyskuje z tego tytułu dochody. To są najczęstsze przypadki „kwalifikujące” się do ulgi IP Box. Drugą niemałą grupą przedsiębiorców są firmy posiadające patenty/znaki przemysłowe i generujące przychody z produkcji lub wytwarzania usług dzięki używaniu tych patentów.

Mając na uwadze, że może od 2020 roku wprowadzony zostanie Nowy Ład to korzystanie z ulgi IP BOX, może pozwolić zniwelować w części negatywny wpływ podwyższonej składki zdrowotnej.

Skorzystanie z ulgi IP Box nie jest bardzo skomplikowane. Jeżeli wszystkie kroki poniżej zostaną zrealizowane – możliwość rozliczenia ulgi jest prawie w 100% pewna. Wiemy z doświadczenia co piszemy :).

Nasza usługa, która pomaga przedsiębiorstwom skorzystać z ulgi IP BOX składa się z poniższych kroków:

  • Weryfikacja możliwości skorzystania z ulgi: na podstawie przesłanych umów z Kontrahentami weryfikujemy, czy przedsiębiorca ma szansę na skorzystanie z ulgi IP Box. Jeżeli po weryfikacji umów wymagają zmian – wskazujemy jak te zmiany powinny wyglądać.
  • Przygotowanie wniosku o interpretację: piszemy wniosek a także w ramach tego samego wynagrodzenia (po otrzymaniu wezwania do udzielenia odpowiedzi na pytania), odpowiadamy na wszystkie pytania Krajowej Izby Skarbowej. Co ważne – otrzymanie pozytywnej interpretacji jest naszym zdaniem warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi IP BOX. Pozytywna interpretacja posiadana przez przedsiębiorcę pozwala na bezpieczne rozliczenie podatku wg stawki 5% PIT/CIT.
  • Rozliczenie: weryfikacja działalności badawczo-rozwojowej i kosztów ponoszonych w jej ramach, przygotowanie ewidencji, wyliczenie wskaźnika Nexus. Czyli wszystko co jest potrzebne do przygotowania rozliczenia PIT/CIT.
  • Bieżąca obsługa księgowa: obsługa podmiotów korzystających z ulgi IP Box. Na bieżąco prowadzimy wymaganą do ulgi ewidencję i weryfikujemy wydatki.

Zrealizowaliśmy już z sukcesem dziesiątki projektów dla naszych Klientów.

Mamy nadzieję, ze jeżeli będziecie Państwo rozważać skorzystanie z ulgi IP Box to zrobicie to z naszą kancelarią!

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych: zmiany terminów i e-meldunek.
Omyłkowy przelew może drogo kosztować. Od kogo dochodzić zwrotu środków? Orzeczenie Sądu Najwyższego.
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72