AktualnościPodatkiRachunkowość

Likwidacja deklaracji VAT

Udostępnij artykuł:

Wśród kolejnych nowelizacji wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów w podatku VAT, znajduje się likwidacja deklaracji VAT, na rzecz jednolitego pliku kontrolnego.
Obecnie czynny podatnik VAT zobligowany jest wysyłać zarówno deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, jak i JPK_VAT. Oznacza to podwójny obowiązek w dostarczaniu odpowiednich danych fiskusowi, a także pilnowaniu terminów.
W celu uproszczenia stanu rzeczy, wprowadzona zostanie jedna deklaracja JPK_VDEK, która łączy w sobie informacje zawierane zarówno przez deklarację VAT-7 jak i JPK_VAT. Plik JPK_VAT przesłany fiskusowi będzie stanowił podstawę rozliczenia podatku VAT, ale również będzie służył do wykrywania nieprawidłowości przez analizę danych znajdujących się w rejestrze VAT.
Założeniem wprowadzenia takiej zmiany jest uproszczenie systemu podatkowego. Przy obecnej wersji wysyłania dwóch deklaracji, do fiskusa spływają ogromne ilości danych, które niejako się duplikują, a koszt utrzymania oraz analizy tych danych wzrasta. Dzięki wprowadzeniu JPK_VDEK wszelkie potrzebne informacje znajdą się w jednym miejscu, czas analizy danych będzie znacznie krótszy, a także spadnie koszt przetwarzania takiej ilości danych.
Dzisiaj mali podatnicy VAT (przedsiębiorcy, których obrót w roku podatkowym nie przekroczy 5 135 000 zł) mają możliwość kwartalnego rozliczania podatku VAT. Jednak ci podatnicy oprócz kwartalnego wysyłania deklaracji VAT-7K, wciąż są zobligowani do comiesięcznego wysyłania fiskusowi plików JPK_VAT. Wdrożony plik JPK_VDEK będzie wysyłany każdego miesiąca i uchyli konieczność pamiętania o wysyłaniu co kwartał deklaracji VAT-7K, dzięki czemu podatnicy będą mieli jasną sytuację, a wszelkie poprawki będą obejmowały tylko jeden dokument, a nie dwa, jak ma to miejsce obecnie.
Obowiązek zaistnieje od 1 kwietnia 2020r., z tym że obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT od tej daty dotyczyć będzie wyłącznie dużych przedsiębiorców.
W stosunku do pozostałych przedsiębiorców obowiązek ten powstanie od 1 lipca 2020r. Będą oni jednak mogli sami zdecydować o wcześniejszym (od 1 kwietnia 2020 r.) terminie przejścia na składanie deklaracji i ewidencji VAT w formie nowego JPK_VAT.
Jednakże chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że zmiany w zakresie JPK_VAT wiązać się też będą z wprowadzeniem dodatkowych elementów do ewidencji sprzedaży i zakupu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług oprócz obecnie wymaganych danych w ewidencji sprzedaży będą musiały pojawić się także nowe informacje identyfikujące dostawy.
Poniżej link do rozporządzenia:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/1988/1
Niestety nic o tych nowych obowiązkach na razie się nie słyszy ze strony ustawodawcy a w znaczący sposób wpłyną na rozliczanie podatku VAT poprzez nałożenie dodatkowego zakresu prac i zmiany w systemach księgowych.

NSA: Zwolnienie od podatku nie wymaga przelewu od darczyńcy
Nowe przepisy dotyczące świadectwa pracy.
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72