Rachunkowość

Zmiany w zaliczaniu wydatków na użytkowanie samochodów

Udostępnij artykuł:

Od 2019 rok przedsiębiorców czekają duże zmiany w zaliczaniu wydatków ponoszonych na użytkowanie samochodów osobowych w działalności gospodarczej.

  1. Podwyższony zostanie limit wartości, od której samochód jest uznawany za luksusowy. Do końca 2018 jest to 20 tys. EUR, czyli nieco ponad 80 tys. Zł. Od stycznia 2019 roku limit wartości, od której samochód jest uznawany za luksusowy wzrośnie do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych. – zmiana pozytywna.
  2. Na zwiększeniu limitu amortyzacji zyskają przedsiębiorcy, którzy chcą kupić bądź wyleasingować samochód droższy niż 20 tys. EUR, ale tańszy niż 150 tys. zł (albo 225 tys. zł w przypadku elektryków).
  3. Limit wartości w przeciwności do stanu przepisów do końca 2018 roku będzie także dotyczył wydatków firmy na raty leasingowe (wcześniej dotyczył amoryzacji).
  4. Ze względu na to, że nowe przepisy będą mniej korzystne dla przedsiębiorców, którzy po 1 stycznia wezmą w leasing samochód osobowy droższy niż 150 tys. zł, wielu przedsiębiorców zastanawia się na podpisaniem umowy leasingu na takie auto jeszcze w tym roku. Wówczas możliwe będzie zaliczenie do kosztów podatkowych pełnych rat leasingowych (nowe przepisy będą dotyczyć umów zawartych od 01 stycznia 2019).
  5. Dodatkowo zmiany od 2019 roku wprowadzą zmiany w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków na eksploatację. W przypadku wszystkich samochodów osobowych używanych zarówno na cele prywatne jak i firmowe do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć wyłącznie 75 proc. wydatków eksploatacyjnych (wydatki na paliwo, opony, naprawy, mycie, itd.). Będzie to tez dotyczyło samochodów osobowych użytkowanych przez pracowników dla celów prywatnych (nawet jeśli mają pobieraną opłatę od pracodawcy za to), gdyż organy podatkowe uznają, że użytkowanie samochodu przez pracownika w innych celach niż tylko w wykonywaniu stosunku pracy kwalifikuje się do użytkowania poza firmowego.
Zmiany w dokumentacji między podmiotami powiązanymi
Koszty usług pośrednictwa
Aktualności

Pokrewne artykuły

Zobacz również:

Uporządkuj finanse firmy korzystając z kompetencji najlepszych specjalistów.

Adres email

info@atl-group.pl

Numer telefonu

+48 12 633 54 72